Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Gmina Ryn
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Inne ogłoszenia

Szczegóły informacji

Postanowienie

Informacja ogłoszona dnia 2013-11-07 07:38:20 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne, informacja należąca do archiwum

Akapit nr 1 - brak tytułu

Ryn, dnia 06.11.2013r.
 
 
Znak: B/Ś.6220.8.2013
 
POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 59 ust. 1, art. 63 ust. 1, 4, art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. nr 199, poz. 1227 z późn. zm.) w związku z § 3 ust.1 pkt 63 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. nr 213, poz. 1397 z późniejszymi zmianami) oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013r. poz. 267) w toku postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, po zasięgnięciu opinii:

- Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego znak: ZNS.9083.36.2013.ZB z dnia 23.10.2013r. oraz postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie znak: WOOŚ.4240.449.2013.AZ.2 z dnia 30.10.2013r.

Postanawiam

1.      Nakładam na inwestora Panią Kamilę Jankowską ul. Hanki Sawickiej 9, 11-520 Ryn, obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko polegającego na budowie 3 szt. pomostów pływających na działce geodezyjnej nr 1 (obręb nr 11 Rybical) J. Ryńskie przy działce geodezyjnej nr 1/189 (obręb nr 1 Ryn), gmina Ryn.

2.      Ustalam zakres raportu o oddziaływaniu na środowisko:

- raport winien być sporządzony w pełnym zakresie zgodnie z art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008r., Nr 199, poz. 1227 z późn. zm.).

Uzasadnienie

W dniu 16.10.2013r. zostało wszczęte na wniosek Pani Kamili Jankowskiej ul. Hanki Sawickiej 9, 11-520 Ryn, postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie 3 szt. pomostów pływających na działce geodezyjnej nr 1 (obręb nr 11 Rybical) J. Ryńskie przy działce geodezyjnej nr 1/189 (obręb nr 1 Ryn), gmina Ryn.

Planowane przedsięwzięcie zaliczane jest do grupy przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Wynika to z § 3 ust. 1, pkt. 63 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. nr 213, poz. 1397 z późniejszymi zmianami).

Z analizy karty informacyjnej przedsięwzięcia wynika, że przedsięwzięcie może potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

Teren planowanej inwestycji nie jest objęty ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie trzech pomostów pływających, w części pokrywających się z istniejącym pomostem na działce geodezyjnej nr 1 (obręb nr 11 Rybical) J. Ryńskie przy działce geodezyjnej nr 1/189 (obręb nr 1 Ryn), gmina Ryn. Od pomostu odchodzić będą odnogi cumownicze, które stworzą 60 miejsc cumowniczych. Konstrukcja pomostów składać się będzie z 28 pływaków o wymiarach 65 cm x 2 m x 2,4m. Pomost powstanie na jeziorze Ryńskim w obrębie działki nr 1/189 położonej w Rynie.

            Przedmiotowa inwestycja położona jest w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, wobec którego obowiązują przepisy uchwały nr XXII/430/12 Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 27 listopada 2012r. w sprawie wyznaczenia Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich (Dz. U. Woj. Warm.-Maz. z 2013r., poz. 139). Biorąc pod uwagę zapisy § 5 ust.1 pkt 2 przywołanej ww. uchwały, mówiącej, że na obszarze wprowadza się zakaz realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Zgodnie natomiast z zapisem art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013r., poz. 627 ze zm.) na obszarze chronionego krajobrazu dopuszcza się realizację przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów ww. ustawy z dnia 3 października 2008r., dla których przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko wykazała brak znacząco negatywnego wpływu na ochronę przyrody obszaru chronionego krajobrazu.

            Mając powyższe na uwadze oraz po przeanalizowaniu załączonej karty informacyjnej przedsięwzięcia, a także uwzględnieniu łącznych uwarunkowań określonych w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, tj.: rodzaju, charakteru, usytuowania przedsięwzięcia, zakresu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia, w ocenie tutejszego organu realizacja przedsięwzięcia wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Koniecznym jest wykonanie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko w pełnym zakresie, określonym w art. 66 ww. ustawy, poddającego szczegółowej analizie oddziaływanie planowanego przedsięwzięcia na wszystkie komponenty środowiska na etapie jego realizacji, eksploatacji (lub użytkowania) oraz likwidacji.

            Przedsięwzięcie powinno być poddane analizie oddziaływania na środowisko w wariancie inwestorskim, racjonalnym wariancie alternatywnym oraz wariancie najkorzystniejszym dla środowiska. Należy porównać warianty przedsięwzięcia, szczególnie pod kątem ich wpływu na środowisko w trakcie realizacji oraz skutków jakie nastąpią po ich wykonaniu. Przedstawione warianty powinny, m.in. zawierać działania minimalizujące oddziaływanie inwestycji na środowisko.

            W raporcie należy wskazać działania chroniące środowisko, zmierzające do ograniczenia negatywnego oddziaływania ze strony planowanego przedsięwzięcia na tereny znajdujące się w oddziaływaniu planowanego zamierzenia inwestycyjnego. Ponadto należy w nim uwzględnić również informacje na temat organizacji zaplecza socjalnego, bazy materiałów budowlanych, a także rozwiązań chroniących środowisko wodno-gruntowe przed zanieczyszczeniami (w tym rozwiązanie gospodarki wodno-ściekowej). Znaczącym oddziaływaniem w przypadku realizacji i eksploatacji inwestycji będzie wytwarzanie odpadów oraz powstawanie ścieków (szczególnie z jednostek pływających). Raport oddziaływania na środowisko powinien przedstawiać dokładną analizę tych zagadnień.

            W raporcie oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przeanalizować należy wpływ inwestycji na przedmiot i cele ochrony obszarów podlegających ochronie na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013r., poz. 627 ze zm.) oraz wskazać działania chroniące środowisko, zmierzające do ograniczenia negatywnego oddziaływania ze strony planowanego przedsięwzięcia na istniejące środowisko przyrodnicze oraz tereny znajdujące się oddziaływaniu planowanego zamierzenia inwestycyjnego. Należy dokonać opisu fauny i flory występującej na terenie inwestycji oraz uwzględnić informacje dotyczące ewentualnej wycinki zadrzewień i zakrzaczeń, a także roślinności nadwodnej.

            W raporcie wskazać należy również działania chroniące środowisko, zmierzające do ograniczenia lub wyeliminowania negatywnego oddziaływania ze strony planowanego przedsięwzięcia na obszary znajdujące się w jego bezpośrednim oddziaływaniu.

            Opinią sanitarną znak: ZNS.9083.36.2013.ZB z dnia 23.10.2013r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny stwierdził, że dla w/w przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Postanowieniem znak: WOOŚ.4240.449.2013.AZ.2 z dnia 30.10.2013r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie wyraził opinię, że dla w/w przedsięwzięcia istnieje potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Po przeanalizowaniu stanowisk organów opiniujących i informacji zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia, kierując się rodzajem i charakterystyką przedsięwzięcia, skalą przedsięwzięcia oraz rodzajem i skalą możliwego oddziaływania na podstawie art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. nr 199, poz. 1227 z późn. zm.) nałożono obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i określono zakres raportu.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie za pośrednictwem Burmistrza Miasta i Gminy Ryn w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Miasta i Gminy Ryn
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Administrator
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2013-11-07
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Barbara Kowalska
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2013-11-07 07:36:17
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Administrator Systemu
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2013-11-07 07:38:20
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Administrator Systemu
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2013-11-07 08:38:20
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
1239 raz(y)