Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Gmina Ryn
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Inne ogłoszenia

Szczegóły informacji

Postanowienie

Informacja ogłoszona dnia 2013-06-25 12:20:29 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne, informacja należąca do archiwum

Akapit nr 1 - brak tytułu

Ryn, dnia 25.06.2013r.
Znak: B/Ś.6220.3.2013
 
POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 59 ust. 1 pkt 1, art. 69 ust. 3 i art. 70 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. nr 199, poz. 1227 z późn. zm.) w związku z § 2 ust. 1 pkt 27 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. nr 213, poz. 1397 z późniejszymi zmianami) oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeksu postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2013r. poz. 267) w toku postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, po zasięgnięciu opinii:

- Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie – Postanowienie znak: WOOŚ.4240.252.2013.AZ.2 z dnia 14.06.2013r.

 
Postanawiam

Ustalam dla inwestora Futura Sp. z o.o. ul. Jawornicka 8, 60-161 Poznań zakres raportu o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu piasku ze żwirem z obszaru złoża „KNIS I” zlokalizowanego na działce ewidencyjnej nr 259/1, obręb Knis, gmina Ryn o powierzchni 104,4032 ha, w pełnym zakresie zgodnym z art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.), ze szczególnym uwzględnieniem poniższych elementów:

 
  • wariantowania przedsięwzięcia (przedstawienie wariantu proponowanego, racjonalnego wariantu alternatywnego oraz najkorzystniejszego dla środowiska) z jednoczesnym dokonaniem analizy możliwych tras dojazdowych do kopalni, uwzględniających jak najmniejszą uciążliwość dla okolicznych mieszkańców, związaną z wywozem kruszywa, oraz wskazać środki minimalizujące negatywne oddziaływanie;
  • wpływu przedsięwzięcia na klimat akustyczny terenów znajdujących się w zasięgu jego oddziaływania. Przedstawić umiejscowienie planowanej inwestycji względem zabudowy chronionej akustycznie. Należy zidentyfikować wszystkie źródła hałasu na etapie realizacji i eksploatacji, ocenić ich oddziaływanie na tereny chronione akustycznie oraz wskazać podjęte środki techniczne, technologiczne i organizacyjne, minimalizujące emisję hałasu; zagadnienia emisji hałasu należy przedstawić również w formie graficznej;
  • oddziaływania skumulowanego – w przypadku występowania w sąsiedztwie kopalni innych złóż należy dokonać oceny skumulowanego ich oddziaływania na wszystkie komponenty środowiska (przyroda, hałas, emisja zanieczyszczeń do powietrza, środowisko hydrogeologiczne),
  • oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko gruntowo-wodne, również w zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia; należy przedłożyć profil hydrogeologiczny terenu, na którym realizowane będzie przedsięwzięcie wraz z analizą budowy geologicznej i warunków hydrogeologicznych złoża;szczególną uwagę należy zwrócić na wpływ inwestycji na:

- wody podziemne GZWP 206 (uwzględniając m.in. stopień izolacji, czas przesiąkania zanieczyszczeń),

- stosunki wodne terenów przyległych, w tym na istniejące zbiorniki i cieki wodne,

- znajdujące się w zasięgu oddziaływania ujęcia wody pitnej (wraz z podaniem odległości), oraz wskazać i uzasadnić czy eksploatacja kruszywa wpłynie na jakość i ilość ujmowanych wód, dopływających do ujęć;

  • należy przedstawić usytuowanie przedsięwzięcia względem zlewni i jednolitych części wód, zidentyfikować cele środowiskowe dla wód oraz środki mające na celu osiągnięcie lub zachowanie dobrego ich stanu;
  • oceny oddziaływania przedsięwzięcia na występującą na terenie przedsięwzięcia oraz w zasięgu jego oddziaływania florę (z podaniem przynależności syntaksonomicznej stwierdzonych zbiorowisk roślinnych oraz określeniem stopnia ich naturalności) i faunę (owady, ptaki, ssaki, płazy i gady), dokonaną na podstawie inwentaryzacji przyrodniczej obejmującej minimum jeden, pełny okres wegetacji i aktywności zwierząt (okres lęgowy, migracje wiosenne i jesienne, zlotowiska). Wyniki inwentaryzacji powinny umożliwić identyfikację stwierdzonych gatunków roślin i zwierząt (w tym chronionych), ich siedlisk, lęgowisk, żerowisk oraz dokonanie oceny stopnia ich utraty w fazie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia, z uwzględnieniem tras przemieszczania się zwierząt. Należy dokonać oceny wpływu przedsięwzięcia na lokalną populację stwierdzonych gatunków roślin i zwierząt. W przypadku wycinki drzew należy m.in. określić stopień ich zasiedlenia przez chronione gatunki porostów, mchów i grzybów. Należy wskazać działania minimalizujące oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko oraz podjęte działania rekompensujące straty w środowisku.
Uzasadnienie

W dniu 28.05.2013r. zostało wszczęte na wniosek Futura Sp. z o.o. ul. Jawornicka 8, 60-161 Poznań postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu piasku ze żwirem z obszaru złoża „KNIS I” zlokalizowanego na działce ewidencyjnej nr 259/1, obręb Knis, gmina Ryn o powierzchni 104,4032 ha. Planowane przedsięwzięcie zaliczane jest do grupy przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Wynika to z § 2 ust. 1, pkt 27 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. nr 213, poz. 1397 z późniejszymi zmianami). Przedmiotowa inwestycja zlokalizowana zostanie na terenie działki 259/1 obręb Knis, gmina Ryn. W ramach planowanej inwestycji przewiduje się eksploatację kruszywa, tj. piasku ze żwirem, metodą odkrywkową, ze złoża „KNIS I” – pola A i B. Zasoby złoża udokumentowane są w łącznej ilości 33 432 241 ton (w złożu suchym i zawodnionym). Inwestor planuje wydobycie przez okres ok.30 lat. Powierzchnia działki w obrębie której planowane jest wydobycie wynosi 163,73 ha, w tym powierzchnia terenu górniczego 155 ha. Planowana powierzchnia obszaru górniczego wynosi 104,4032 ha, a pozostałą część powierzchni (ok. 50 ha) stanowią grunty zajęte na strefy bezpieczeństwa wokół ścian wyrobiska, pola gromadzenia nadkładu, zaplecze socjalno-techniczne zakładu górniczego, drogi dojazdowe do terenu wyrobiska oraz nieplanowane do zagospodarowania nieużytki. Południowa część obszaru złoża zlokalizowana jest w granicach udokumentowanego głównego zbiornika wód Podziemnych Wielkich Jezior Mazurskich (nr 206). Złoże otaczają grunty orne, łąki i pastwiska oraz tereny leśne. W odległości ok. 0,5 km na północ znajduje się jezioro Guber, natomiast w odległości ok. 0,7 km w kierunku południowo-wschodnim jezioro Orło i dalej jezioro Ołów i Ryńskie. Najbliższa zabudowa zlokalizowana jest w odległości ok. 50 m od najbliżej wysuniętej granicy złoża.

            Teren planowanej inwestycji nie jest objęty ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

           W związku z powyższym oraz po przeanalizowaniu załączonej karty informacyjnej przedsięwzięcia koniecznym jest wykonanie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko w pełnym zakresie określonym w art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008r.o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, poddającego szczegółowej analizie oddziaływanie planowanego przedsięwzięcia na wszystkie komponenty środowiska wymienione w postanowieniu RDOŚ znak: WOOŚ.4240.252.2013.AZ.2 z dnia 14.06.2013r.

Zgodnie z art. 69 ust. 3 i art. 70 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. nr 199, poz. 1227 z późn. zm.) organ prowadzący postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach określa zakres raportu po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

W związku z powyższym zgodnie z art. 70 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. nr 199, poz. 1227 z późn. zm.) organ wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie o wydanie opinii w sprawie ustalenia zakresu raportu.

Postanowieniem znak: WOOŚ.4240.292.2013.AZ.2 z dnia 14.06.2013r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie wyraził opinie, że dla w/w przedsięwzięcia należy sporządzić raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko w pełnym zakresie.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie za pośrednictwem Burmistrza Miasta i Gminy Ryn w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Miasta i Gminy Ryn
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Administrator
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2013-06-25
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Barbara Kowalska
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2013-06-25 12:20:10
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Administrator Systemu
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2013-06-25 12:20:29
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Administrator Systemu
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2013-06-25 14:20:34
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
2331 raz(y)