ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Gmina Ryn
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Podsumowanie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Ryn w części obejmującej działkę o nr geodezyjnych 1/6

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2020-01-31 14:06:46 przez Paulina Żmijewska

Akapit nr - brak tytułu

PODSUMOWANIE
strategicznej oceny oddziaływania na środowisko zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Ryn w części obejmującej działkę o nr geodezyjnych 1/6
1. Podstawa prawna
Podstawę prawną do przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko stanowi dyrektywa nr 2001/42/WE Parlamentu Europejskiego
i Rady z dnia 27 czerwca 2001 r. w sprawie oceny wpływu niektórych planów
i programów na środowisko (Dz. Urz. WE L 197 z 21.07.2001) oraz ustawa
z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko
(t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2081ze zm.).
 
2. Ramowy przebieg strategicznej oceny oddziaływania na środowisko
Zgodnie z art. 3 pkt. 14 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, przez strategiczną ocenę oddziaływania na środowisko, rozumie się postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko skutków realizacji polityk, strategii, planów lub programów.
Ocena ta obejmuje:
  1. uzgodnienie stopnia szczegółowości informacji zawartych w prognozie oddziaływania na środowisko,
  2. sporządzenie prognozy oddziaływania na środowisko,
  3. uzyskanie wymaganych opinii,
  4. zapewnienie udziału społeczeństwa w postepowaniu.
 
2.1. Uzgodnienie stopnia szczegółowości informacji zawartych w prognozie oddziaływania na środowisko
W dniu 25.02.2019 r. Burmistrz Miasta i Gminy Ryn wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o uzgodnienie zakresu i stopnia szczegółowości informacji wymaganych w prognozie oddziaływania na środowisko do projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Ryn w części obejmującej działki o nr geodezyjnym 1/6
Organy uzgodniły sporządzenie prognozy w pełnym zakresie przewidzianym ustawą.
W piśmie z dnia 03.04.2019 r. znak WSTŁ.411.8.2019.AMK, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska ustalił zakres prognozy oddziaływania na środowisko zgodny z art. 51 ust.2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2081).
W piśmie z dnia 03.04.2019 r. znak ZNS.4082.7.2019.ZB, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Giżycku, ustalił zakres prognozy oddziaływania na środowisko zgodny z art. 51 ust.2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2081), która powinna zawierać:
  1. Informacje o zawartości i główne cele projektowanego dokumentu oraz jego powiązań z innymi dokumentami,
  2. Informacje o metodach zastosowanych przy sporządzaniu prognozy,
  3. Propozycje dotyczące przewidywanych metod analizy skutków realizacji postanowień projektowanego dokumentu,
  4. Streszczenie w języku niespecjalistycznym.
Prognoza powinna określać, analizować i oceniać:
  1. istniejący stan środowiska oraz potencjalne zmiany tego stanu w przypadku braku realizacji projektowanego dokumentu,
  2. stan środowiska na obszarach objętych przewidywanym znaczącym oddziaływaniem,
  3. istniejące problemy ochrony środowiska istotne z punktu widzenia realizacji projektowanego dokumentu,
  4. przewidywane znaczące oddziaływania na środowisko, a w szczególności na ludzi, wodę, powietrze, powierzchnię ziemi i dobra materialne.
Prognoza powinna przedstawiać
  1. rozwiązania mające na celu zapobieganie, ograniczenie lub kompensacje przyrodniczą negatywnych oddziaływań na środowisko, mogących być rezultatem realizacji projektowanego dokumentu.
2.2. Sporządzenie prognozy oddziaływania na środowisko
W lipcu 2019 roku przystąpiono do opracowania wymaganej przez ustawę o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko Prognozy oddziaływania na środowisko do projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Ryn w części obejmującej działkę o nr geodezyjnym 1/6.
2.3. Uzyskanie wymaganych opinii
Zgodnie z art. 54 ust. 1 oraz art. 57 ust.1 pkt 2 i art. 58 ust.1 pkt 3 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko projekt zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Ryn w części obejmującej działki o nr geodezyjnym 1/6, wraz z prognozą oddziaływania na środowisko podlega opiniowaniu przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Giżycku.
 
Projekt zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Ryn w części obejmującej działkę o nr geodezyjnym 1/6 wraz z prognozą oddziaływania na środowisko był opiniowany przez:
  • Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska,
  • Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Przebieg opiniowania projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Ryn w części obejmującej działki o nr geodezyjnym 1/6, przez RDOŚ:
- pismo z dnia 31.07.2019 r. znak: WSTŁ.410.24.2019.AMK.
Przebieg opiniowania projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Ryn w części obejmującej działki o nr geodezyjnym 1/6, przez PPIS:
- pismo z dnia 23.08.2019 r. znak ZNS.4082.17.2019.ZB.
 
                2.4. Zapewnienie udziału społeczeństwa w opiniowaniu
Zgodnie z art. 54 ust.2 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko Burmistrz Miasta i Gminy Ryn zapewnił możliwość udziału społeczeństwa w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, powiadamiając społeczeństwo / w wersji elektronicznej zamieszczając na stronie internetowej Urzędu Miasta Ryn www.bip.miastoryn.pl Biuletyn Informacji Publicznej / o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Ryn w części obejmującej działki o nr geodezyjnym 1/6, wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.
Wersje papierowe dokumentów dostępne były w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Ryn w godzinach jego pracy.
Do wyłożonego projektu planu jak również do prognozy oddziaływania na środowisko nie wpłynęły żadne uwagi.
              Uzasadnienie do strategicznej oceny odziaływania na środowisko
Na podstawie art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r.
o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko
(t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2081) do przyjętego dokumentu dołącza się uzasadnienie zawierające informacje o udziale społeczeństwa w postępowaniu oraz o tym, w jaki sposób zostały wzięte pod uwagę i w jakim zakresie zostały uwzględnione uwagi i wnioski zgłoszone w związku z udziałem społeczeństwa.
 
Proces sporządzania dokumentów z zakresu planowania przestrzennego odbywał się zgodnie z zasadami i trybem sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego uregulowanymi szczegółowo i jednoznacznie przepisami ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, poddany był kontroli społecznej, odbywał się z udziałem społeczeństwa, a wyżej wymieniona ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym reguluje zasady partycypacji społecznej w tworzeniu tych dokumentów.
 
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ma ściśle określony zakres oraz tryb sporządzania, gdzie zagadnienia środowiskowe stanowią jeden z jego podstawowych elementów.
Opracowana równolegle ze sporządzeniem planu miejscowego prognoza oddziaływania na środowisko tworzy spójną całość i jest wynikiem procesu dochodzenia do określonych rozwiązań i ustaleń.
W prognozie uwzględniono informacje zawarte w innych dokumentach powiązanych z projektem planu miejscowego, będącego przedmiotem postępowania.
Na obszarze objętym planem dopuszcza się tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z dopuszczeniem  usług podstawowych.
Projekt zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Ryn w części obejmującej działkę o nr geodezyjnych 1/6, wraz z prognozą oddziaływania na środowisko był wyłożony do publicznego wglądu.
            W czasie wyłożenia projektu planu odbyła się dyskusja publiczna nad przyjętymi w w/w projekcie rozwiązaniami.
 
Do projektu planu objętego w/w uchwałą  nie wniesiono uwag.
 
Burmistrz Miasta i Gminy Ryn
/-/ Jarosław Filipek
« powrót do poprzedniej strony