ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Gmina Ryn
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Tytuł nie wyświetlany dla informacji

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2015-08-17 10:57:22 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr - brak tytułu

Ponadlokalny Program Rewitalizacji Sieci Miast Cittaslow

Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego SA w Olsztynie działając w imieniu i z upoważnienia Stowarzyszenia Polskie Miasta Cittaslow, informuje, że Ponadlokalny Program Rewitalizacji Sieci Miast Cittaslow został przyjęty do realizacji uchwałą stowarzyszenia 4 lipca 2015.

UZASADNIENIE

na podstawie art. 42 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko

Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego w Olsztynie działając w imieniu i z upoważnienia Stowarzyszenia Polskie Miasta Cittaslow, opracowując „Program rewitalizacji sieci Miast Cittaslow Województwa Warmińsko-Mazurskiego” (zwany dalej Programem) na podstawie art. 54 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, przedstawiła projekt dokumentu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko opiniowaniu przez właściwe organy, o których mowa w art. 57 i 58, tj.:

  1. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie
  2. Warmińsko-Mazurskiego Państwowego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie

WMARR zapewniła również możliwość udziału społeczeństwa w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, zgodnie z przepisami działu III rozdział 1 i 3 ww. ustawy. Na podstawie art. 39 ust. 1. ustawy organ opracowujący projekt dokumentu poddał do publicznej wiadomości informację o:

  1. przystąpieniu do opracowywania projektu dokumentu i o jego przedmiocie;
  2. możliwościach zapoznania się z niezbędną dokumentacją sprawy oraz o miejscu, w którym jest ona wyłożona do wglądu;
  3. możliwości składania uwag i wniosków;
  4. sposobie i miejscu składania uwag i wniosków, wskazując jednocześnie co najmniej 21-dniowy termin ich składania;
    1. organie właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków.

Informacja została poddana do publicznej informacji w dniu 08.06.2015r. poprzez ogłoszenie na tablicy ogłoszeń Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Olsztynie  oraz poprzez zamieszczenie na stronie internetowej Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Olsztynie. Projekt dokumnetu wraz z prognozą był również wyłożony do konsultacji oraz upubliczniony na stronach internetowych Biuletynów Informacji Publicznej wszystkich gmin realizujących Program, tj. Barczewo, Biskupiec, Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Pasym, Reszel i Ryn.

Uwagi i wnioski można było składać w ciągu 21 dni od daty ogłoszenia, tj. do dnia 29.06.2015r.

W wyznaczonym terminie nie wpłynęły żadne uwagi i wnioski.

PODSUMOWANIE

na podstawie art. 55 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko

Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego w Olsztynie działając w imieniu i z upoważnienia Stowarzyszenia Polskie Miasta Cittaslow, opracowując „Program rewitalizacji sieci Miast Cittaslow Województwa Warmińsko-Mazurskiego” (zwany dalej Programem), przystąpiła do przeprowadzenia postępowania strategicznej oceny oddziaływania. Została opracowana prognoza oddziaływania na środowisko. W jej ramach, wykonano analizę wariantów, a następnie przeprowadzono ocenę wariantu najbardziej korzystnego dla środowiska w odniesieniu do:

  • oddziaływania na środowisko,
  • wpływu na standardy jakościowe,
  • ochronę zasobów.
W prognozie odniesiono się do:
  • wariant „0” – wariant zakładający pozostawienie obecnego stanu i zaniechanie realizacji celów i działań opisanych w Programie,
  • wariant I – zgodnie z przyjętymi założeniami, ze względu, że proponowane do realizacji przedsięwzięcia w ramach Programu mają zdecydowanie pozytywny wpływ na środowisko, wariant ten jest tożsamy z wariantem najbardziej korzystnym dla środowiska, tj. uwzględniający cele ochrony środowiska w poszczególnych dziedzinach.

W wyniku przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania, Program został zweryfikowany pod kątem:

  1. zapisów opracowanej prognozy oddziaływania

WMARR przyjęła zapisy służące osiągnięciu wariantu najbardziej korzystnego dla środowiska, zgodnie z zapisami prognozy oddziaływania na środowisko.

  1. opinii właściwych organów, o których mowa w art. 57 i 58, tj.: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie i Warmińsko-Mazurski Państwowy Inspektor Sanitarny w Olsztynie.

Oba organy pozytywnie zaopiniowały projekt Programu wraz z opracowaną prognozą.

  1. zgłoszonych uwag i wniosków w ramach zapewnionego udziału społeczeństwa w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko

W trakcie konsultacji społecznych nie wpłynęły żadne uwagi i wnioski.

WMARR opracowując Program rozważyła również propozycje dotyczące metod i częstotliwości przeprowadzania monitoringu skutków realizacji postanowień dokumentu, przedstawione w opracowanej prognozie. Zdefiniowane w prognozie wskaźniki, mogą stanowić źródło monitorowania i oceny osiągnięcia poszczególnych celów Programu.

Stowarzyszenia Polskie Miasta Cittaslow jako  instytucja odpowiedzialna za wdrożenie Programu będzie prowadziło monitoring realizacji zadań, zgodnie z zaproponowanymi w prognozie wskaźnikami.

Pobierz:

Program rewitalizacji (DOCX)
Załącznik nr 1 (XLSX)
Załącznik nr 2 (XLSX)
Lista rezerwowa projektów (XLSX)·

« powrót do poprzedniej strony