ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Gmina Ryn
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Informacje ogólne

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Charakterystyka Gminy

Informacja ogłoszona dnia 2008-07-22 11:48:32 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr 1 - brak tytułu

 
Miasto i Gmina Ryn
 
Gmina Ryn (o pow. ponad 200 km2 , liczba mieszkańców 6100) położona jest w zachodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.
Miasto Ryn jest jednym z mniejszych miasteczek w województwie warmińsko-mazurskim. Liczy 3100 mieszkańców. W sezonie letnim liczba mieszkańców podwaja się dzięki przyjeżdżającym turystom z Polski i Europy (najczęściej odwiedzają nas Niemcy).
W panoramie miasta dominują:
- przy wjeździe od Mrągowa – wiatrak holenderski,
- zamek pokrzyżacki z XIV w. - obecnie Hotel „Zamek Ryn” - Centrum Kongresowo – Wypoczynkowe.
W rynku znajduje się szereg kamieniczek stanowiących (razem z zamkiem) obiekty zabytkowe, będące pod opieką konserwatora zabytków.
Ryn leży na przesmyku dwóch jezior – Jeziora Ryńskiego – będącego częścią szlaku Wielkich Jezior Mazurskich oraz Jeziora Ołów.
Jezioro Ryńskie o powierzchni 1130 ha i długości 6 km zajmuje północną część długiej rynny jeziornej ciągnącej się od Rynu po Ruciane Nida.
Jezioro niezwykle piękne i malownicze o urozmaiconej linii brzegowej, z wieloma wcinającymi się głęboko zatokami i półwyspami.
Nad jeziorem położonych jest wiele pól namiotowych (w Rynie, Wejdykach, Rybicalu, Skorupkach, Mrówkach).
Nad jeziorami rozciągają się duże kompleksy leśne obfitujące z zwierzynę leśną oraz
owoce natury. Często można zobaczyć sarnę, jelenia, dzika i mniejszą leśną zwierzynę. Najłatwiej zaś można tu znaleźć wszelkie rodzaje grzybów.
Okolice Rynu to raj dla żeglarzy, wędkarzy, grzybiarzy - wszystkich chcących zobaczyć piękno dziewiczej wciąż natury.
Dzięki wyjątkowemu położeniu, uwarunkowaniom geograficznym i krajoznawczym Ryn – to świetna baza wypadowa do zwiedzania Warmii i Mazur: 20 km do Giżycka, 20 km do Mrągowa, 22 km do Kętrzyna, 17 km do Mikołajek.
Baza noclegowa jest ciągle rozwijana. Wielkie znaczenie miało powstanie w zamku hotelu o wysokim (czterogwiazdkowym) standardzie (2006r.). Ponadto na terenie miasta działają trzy ośrodki wypoczynkowe, hotele i pensjonaty oraz prywatne kwatery przyjmujące turystów.
Przez miasto przebiegają szlaki turystyczne: rowerowy, pieszy, żeglarski. Jednym z zamierzeń na najbliższy okres jest utworzenie dodatkowej ścieżki spacerowo-rowerowej wokół Jez. Ołów.
Najstarsze informacje o mieście Ryn pochodzą z „Kroniki Wiganda” z Marburga z 1377 r.
Z tego też okresu datuje się początek górującego nad miastem zamku, swego czasu komturii Zakonu Krzyżackiego. Przez wieki warownia ta, oprócz militarnej, pełniła także funkcję administracyjno-gospodarczą, co miało znaczny wpływ na rozwój osady.
Ryn prawa miejskie otrzymał w 1723 r. Dzisiaj to siedziba gminy liczącej około 6100 mieszkańców i zajmującej powierzchnię ponad 20 tys. ha.

U stóp zamczyska nad jeziorem Ołów znajduje się plaża miejska, a wokół jeziora prowadzi malowniczy szlak pieszych wędrówek. Turyści przyjeżdżający do Rynu od strony Mrągowa podziwiać mogą hiszpański wiatrak z XIX wieku, kaplicę ewangelicką, oraz dziewiętnastowieczne staromiejskie kamieniczki.
We wsi Sterławki Wielkie znajduje się murowany kościół z XIX wieku z unikatową mosiężną chrzcielnicą i drewnianym krucyfiksem z XVIII wieku. W Głąbowie, Ryńskim Dworze, Ławkach i Zielonym Gaju zachowały się XIX –wieczne dwory. W okolicy wsi Orło ulokowany jest pokrzyżacki kopiec sygnalizacyjny, pozostałość po systemie obronnym.
Do Rynu zapraszają turystów liczne ośrodki wypoczynkowe, hotele, pensjonaty, pola namiotowe. Na wsiach funkcjonują gospodarstwa zajmujące się agroturystyką.
W rocznicę nadania praw miejskich – w drugiej połowie lipca każdego roku odbywają się - „Dni Rynu”, w ramach których organizowane są imprezy kulturalne, sportowe i żeglarskie.

Miasto i Gmina Ryn ma charakter rolniczo – turystyczny. Jej główne atrakcje to walory krajobrazowe, przyrodnicze, mnogość jezior i lasów oraz możliwość uprawiania różnych form turystyki. To idealne miejsce dla żeglarzy, miłośników pieszych wędrówek i rowerowych eskapad oraz dla wszystkich kochających przyrodę - to czysty ekologicznie krajobraz polodowcowy. Jeziora są atrakcyjnym łowiskiem wędkarzy. Nad jeziorami i w lasach można spotkać czaplę siwą, łosie, sarny.
Każdy turysta, który przyjedzie do Rynu znajdzie coś dla siebie, ponieważ
„WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ DO RYNU”.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Miasta i Gminy Ryn
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Administrator
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2008-07-22
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Sekretarz
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2008-07-22 11:48:07
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Administrator Systemu
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2008-07-22 11:48:32
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Administrator Systemu
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2019-02-22 13:20:09
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
7299 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony